infrastruktura i środowisko
ŻWIK
kropla
UE fundusz spójności
aktualnosci
« Wróć do listy aktualności

Pieniądze z Unii to skok w przyszłość - Rozmowa ze SŁAWOMIREM KOWALEM, burmistrzem Żagania

- Dlaczego Żagań ostatnio nie pozyskuje pieniędzy z Unii Europejskiej?

- Pozyskuje. Dowodem na to, jest piętnaście projektów, które otrzymały dofinansowanie po 2010 roku. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat budżet miasta został zasilony kwotą 2 mln. zł.

 

- Jakie inwestycje są teraz realizowane w mieście?

- Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Żagań jest wielkim placem budowy. Rewitalizujemy Stare Miasto, modernizujemy Pałac Książęcy wraz z parkiem, budujemy kanalizację, drogi. Inwestujemy również w ludzi.

 

- Jedną z inwestycji, na którą miasto otrzymało dofinansowanie ze środków UE jest projekt „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Żagań”. Na jakim jest obecnie etapie?

- Roboty budowlane prowadzone są zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zawarte umowy z wykonawcami poszczególnych etapów zadania, zobowiązują firmy do zakończenia kontraktów do marca 2013 r. Dlatego też, analizując postęp prowadzonych przez firmy prac oraz najbardziej aktualne dokumenty, możemy stwierdzić, iż nie istnieją żadne przesłanki, które mogłyby spowodować niedotrzymanie terminu zakończenia kontraktu.

 

- Czy to prawda, że miasto oddało konkretną dotację?

- Miasto nie oddało złotówki z pozyskanych środków i nie zamierza tego robić. Wszystkie pozyskane pieniądze przeznaczamy zgodnie z celem, a Żagań pięknieje.

 

- W co miasto zamierza inwestować w kolejnych latach?

- Najważniejsza jest budowa nawierzchni ul. Żarskiej, ścieżek rowerowych, kolejnych placów zabaw i siłowni na wolnym powietrzu. A także  remont targowiska przy ul. Rybackiej, budowa boiska na Kolonii Laski. Istotną kwestią dla dalszego rozwoju jest budowa obwodnicy łączącej ul. Żarską z Lotników Alianckich. Najważniejszy dla Żagania pozostaje rozwój gospodarczy. Niezbędna do tego jest kontynuacja uzbrajania terenów inwestycyjnych. Jest to nieodłączny element przy pozyskiwaniu inwestorów.

 

- Jaki jest prawdziwy stan finansów i bezrobocia w mieście?

- Żagań posiada Wieloletni Plan Finansowy do roku 2036. Aktualne zadłużenie miasta wynosi zaledwie 19 proc. Mamy więc rezerwy by dalej się rozwijać. Według najbardziej aktualnych statystyk stopa bezrobocia w mieście wynosi  9,1 proc. Sytuacja jest stabilna. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda w to powiecie, gdzie bezrobotna jest co czwarta osoba w wieku produkcyjnym.

 

- Czy pozyskiwanie środków z UE jest dla miasta do końca korzystne?

- Oczywiście. Dzięki tym pieniądzom inwestujemy w to, co jest niezbędne z infrastruktury miasta, ale także w potrzeby społeczne i kapitał ludzki. W przypadku Żagania pozyskanie środków zewnętrznych to 50-letni skok do przodku.

 

- Czy ewentualne referendum zaburzy pracę urzędu i plany inwestycyjne?

- Urzędnicy są wykwalifikowanymi pracownikami samorządowymi i poradzą sobie z referendum i ewentualnymi wyborami. Zagrożeniem dla inwestycji i rozwoju miasta jest brak strategicznych decyzji, z którym spotykamy się podczas sesji Rady Miasta.

 

- Dziękujemy

 

strony internetowe Warszawa